Krupnik – zdrowa zupa “trzy w jednym”


2 maja 2020 Dorota 0 Comment , , , ,

Niegdyś popularna zupa szkolno – stołówkowa, dziś nieco wyszła z mody. Wielka szkoda, ponieważ to niezwykła, smaczna, wieloskładnikowa  i zdrowa zupa. Mimo wielości potrzebnych do przygotowania składników, nie wymaga wielkiego nakładu pracy, natomiast jej walory smakowe i odżywcze są warte uwagi.

Zdrowie w krupniku

Tym, co odróżnia krupnik od innych zup jest kasza jęczmienna. To chyba jedyna znana zupa, w której kasza jest podstawowym produktem spożywczym. Stary wierszyk mówi:

Kipi kasza, kipi groch. Lepsza kasza niż ten groch

Bo od grochu boli brzuch, a od kaszy człowiek zdrów.

Nie deprecjonując wartości odżywczych grochu, trzeba zauważyć, że kasza jęczmienna to rzeczywiście samo zdrowie. Zawiera sporo białka, trochę węglowodanów i błonnik, dzięki któremu długo odczuwa się sytość. Jest bogata w witaminy z grupy B, E (zdrowa dla skóry) oraz kwas foliowy (wskazany dla kobiet w ciąży i małych dzieci). Ponadto zawiera dużo minerałów – magnez, żelazo, potas, cynk, wapń, miedź, krzem i  mangan.

Warzywa dodawane do krupniku to marchew, ziemniaki, pietruszka (korzeń i natka) oraz seler, które same z siebie zawierają cenne składniki mineralne i witaminy.  Dodatkowo dodaje się liść laurowy i ziele angielskie.

To bogactwo składników powoduje, ze zupa rozgrzewa, syci i jednocześnie jest bardzo odżywcza.

Jak ugotować smaczny krupnik?

Jak zwykle, jest wiele szkół gotowania krupniku. Niektórzy gotują go na rosole, inni na wędzonych żeberkach, kurczaku lub prędze wołowej.

Bez względu na to, jakie mięso jest używane do krupniku, kolejność dodawania poszczególnych składników jest następująca:

  1. Mięso zalać wodą i gotować na wolnym ogniu ok. 2 godzin (do miękkości).
  2. Po ugotowaniu, należy je wyjąć, a do wywaru dodać pokrojone w grubą kostkę ziemniaki, a następnie pozostałe warzywa (marchew, pietruszka i seler mogą być starte na grubej tarce). Dodać liść laurowy oraz ziele angielskie oraz lekko posolić i gotować. Dodać należy kaszę, przy czym należy pamiętać, że kasza się bardzo zagęszcza, więc z łatwością można przesadzić. Od własnych preferencji zależy, jakiej grubości kaszy użyjemy.
  3. Kiedy warzywa i kasza będą ugotowane i miękkie, należy do zupy dodać pokrojone na mniejsze kawałki mięso, pogotować jeszcze razem kilka minut.
  4. Rozlany krupnik do talerzy posypać siekaną natką pietruszki, dodać ewentualnie pieprz do smaku i…. gotowe.

Zupa jest tak sycąca, że drugie danie może być lekkie, lub czasami wystarczy sam deser owocowy.

Wiele osób twierdzi, że najsmaczniejszy jest krupnik “na drugi dzień”. Może on być jeszcze gęściejszy, z powodu rozpulchnienia kaszy. Pamiętać trzeba też o mieszaniu, ponieważ kasza w krupniku opada na dno garnka i łatwo się przypala.

Zupa zdjęcie utworzone przez stockking - pl.freepik.com