Domowa zupa o leczniczych właściwościach – krupnik staropolski


12 maja 2020 Dorota 0 Comment , , , ,

Istota pochodzenia i słownego znaczenia

Nie ulega wątpliwości, że mający ponad stuletnią tradycję krupnik (https://ranozebrano.pl/) to obecnie jedna z najbardziej popularnych zup, podawana na polskich rodzinnych stołach. Jest to wykwintna staropolska polewka, której początki sięgają XVII-wiecznej Polski, występującej w połączeniu z Litwą, noszącej nazwę Rzeczpospolitej Obojgu Narodów. Było to niezwykle ważne danie dla wielu ubogich rodzin, które ze względu na niewielki posiadany majątek nie mogły pozwolić sobie na bardziej obfity posiłek. Potrawa ta bardzo często gościła w kuchennych izbach społeczności wiejskiej, mającej na względzie przede wszystkim dostępność składników oraz niski koszt sporządzenia. 

Jej unikatowa nazwa pochodzi od jednego z podstawowych składników, jęczmiennej kaszy, zwanej potocznie “krupą”. Kaszę tą cechuję obecność obtłuczonych ziaren, które dodatkową mogą zostać wypolerowane przy zachowaniu ich kształtu.

Sposób przyrządzenia i kluczowe porady

Aby otrzymać smaczny domowy krupnik, należy przede wszystkim zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne składniki. Główną rolę odgrywają tutaj kasza jęczmienna i ryż, a także obecność kilku kluczowych dla polskiej kuchnii warzyw, takich jak marchew, ziemniaki, cebula i pietruszka. Nie można również zapomnieć o odpowiedniej ilości wody – powinna być dostarczona w iloście nie mniejszej, niż 1,75 litra. Dla lepszego i bardziej wytrawnego smaku wskazane jest dodanie kawałków kurczaka w jednej z zalecanych form: ćwiartki lub dwóch udźców. Przydadzą się także garść lubczyku, świeży koperek oraz kilka angielskich ziół. Uzyskanie odpowiednio dobrego smaku, nie byłoby też możliwe bez użycia mniejszej lub większej garści soli.

Jego receptura jest niezwykle prosta, a domowe przyrządzenie (wraz z gotowaniem) zajmuje około godziny czasu.

  • Pierwszą czynność stanowi wypłukanie w zimnej wodzie kaszy oraz ryżu, które później należy wsypać do garnka oraz zalać odpowiednią ilością wody (1,75 l)
  • Następnie, należy zadbać o dodanie wskazanej ilości mięsa oraz posolenie go.
  • Teraz powinno nastąpić gotowanie na ogniu o zmiennej intensywności – po zagotowaniu na dużej mocy, przejść na tryb łagodny. Te ostatnią czynność wykonywać należy przez około 40 minut.
  • W tym momencie, do wywaru należy dostarczyć obranych i pokrojonych w kostkę ziemniaków, to samo z odmiennym pokrojeniem (w oczka) należy zrobić z marchewką i pietruszką.
  • Tutaj przyszła pora na dołożenie niepokrojonej cebuli, po tym trzeba przystąpić do kolejnego gotowania – tym razem przez około 20 minut.
  • Przed końcem gotowania, całość wyrobu należy wzbogacić przyprawami oraz kawałkami kurczaka (oczywiście – po wcześniejszym wyodrębnieniu z nich kości i skóry oraz doprowadzeniu do pokrojonej postaci)
  • Na koniec przygotowań, wspomnianą zupę koniecznie posypać posiekanym świeżym koperkiem.

Energetyczny skład i ukryte właściwości

Krupnik zalicza się do potraw o niskiej zawartości kalorycznej – jego jeden talerz zawiera jedynie 120 kcal. Istotną rolę odgrywa wywar, na bazie którego jest przyrządzany. Im jest on mniej kaloryczny, tym lepiej wpływa na nasze zdrowie. Najzdrowszy, ale też najuboższy w smaku i najprostszy w przygotowaniu jest wywar warzywny. Znacznie smaczniejszy, choć bardziej skomplikowany i mniej korzystny zdrowotnie wydaje się wywar z drobiowego mięsa. Największą kalorycznością, a co za tym idzie – najgorszym wpływem na zdrowie – odznacza się ten z wykorzystaniem wieprzowiny.

Jego główny składnik, kasza jęczmienna, bogaty jest w takie substancje odżywcze, jak błonnik, fosfor, miedź, potas i żelazo. Regularne spożywanie daje solidne podstawy do utrzymania szeroko pojętego zdrowia. Zwłaszcza, że dzięki dużej obecności w kaszy witamin z grupy B, wspomaga dwa istotne w anatomicznej budowie organizmu człowieka układy, takie, jak krwionośny i nerwowy. Podawany w lekkiej warzywnej formie uwalnia kojącą moc dla osób, mających zaparcia czy też objętych zatruciem.

Tło zdjęcie utworzone przez timolina - pl.freepik.com