Dlaczego warto jeść zupy?


22 maja 2020 Dorota 0 Comment , , , ,

Zupa to posiłek obiadowy przed jednych uwielbiany, przez innych niedoceniany lub lekceważony. W ostatnich latach sporą popularnością cieszą się zupy krem, a te tradycyjne odchodzą powoli do lamusa. Czy słusznie? Czy zupa krem ma rzeczywistą przewagę nad zupą, która gotowały nasze babcie? Dlaczego zupy warto mieć w codziennym jadłospisie bez względu na porę roku?

Jakie są zalety spożywania zup o różnych porach roku?

Istnieją różne rodzaje zup i każda ma inne właściwości odżywcze, w zależności od tego, jakie składniki zawiera. Można ugotować zupę na mięsie lub w wersji wegetariańskiej, czy wegańskiej. Wszystkie natomiast mają tę zaletę, że nawadniają dobrze organizm. Jest to dodatkowe źródło potrzebnej wody, ważne szczególnie dla tych, co mało piją. Latem zapobiegają odwodnieniu spożywane w formie chłodnika, jesienią i zimą oprócz właściwości nawadniających, świetnie rozgrzewają. Takie zupy jak kapuśniak z kiszonej kapusty, czy krupnik zawierający sporo witamin i minerałów, dodają energii ludziom na przedwiośniu, kiedy nie ma jeszcze świeżych warzyw do przyrządzania zup jarzynowych, które stanowią prawdziwą bombę witaminową.

Zupa krem czy tradycyjna – która lepsza?

Spożywanie zup w każdej postaci ma wiele zalet. Osoby, które nie lubią zup tradycyjnych ze względu na obecność w nich niektórych nielubianych warzyw, mogą zupę zmiksować i delektować się zupą krem. Będzie ona równie sycąca jak ta w formie tradycyjnej. Istnieją jednak zwolennicy spożywania zup tylko w formie tradycyjnej, którzy cenią sobie obecność kawałków warzyw czy mięsa lub makaronu, ryżu, czy kaszy. Wartość odżywcza w formie zmiksowanej lub nie, będzie podobna. Najważniejszym więc założeniem, jakie warto sobie postawić w planowaniu jadłospisu, jest to, by jeść zupy bez względu na formę, w jakiej będziemy je spożywać.  Można też w celu urozmaicenia jadłospisu, żeby nie wyłączać z niego cennych warzyw, przygotowywać je tak, że te warzywa, których wygląd nam się nie podoba miksować i spożywać z formie kremu. Poza tym, jeżeli zależy nam na zachowaniu jak największej ilości witamin i krótkim gotowaniu, dobrze jest miksować zupy z warzywami wymagającymi w tradycyjnym gotowaniu długiej obróbki termicznej.

Zupy są cennym i wartościowym posiłkiem dostarczającym organizmowi cennych witamin i składników mineralnych. Świetnie nawadniają oraz w czasie chłodu rozgrzewają. Odpowiednio dobrane składniki na zupę sprawią, że będzie ona stanowiła pożywny posiłek dla całej rodziny, zarówno spożywana w formie tradycyjnej oraz jako zupa krem.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez timolina - pl.freepik.com